Proteza podudzia

1. Proteza tymczasowa podudzia- proteza wstępna wykonywana po pełnym wygojeniu kikuta po amputacji. Składa się z leja protezowego z tworzywa, miękkiego lejka wewnętrznego z kampolitu, adaptera rurowego oraz stopy. Nie jest ona pokryta pokryciem ciałopodobnym. Ma służyć pacjentowi do nauki chodzenia i oswojenia się z protezą przez czas dynamicznych zmian obwodów kikuta, czyli najczęściej przez pierwszy rok po amputacji.

2. Proteza skorupowa podudzia – proteza składająca się w całości z tworzywa. Wewnątrz posiada miękki lejek kampolitowy, z zewnątrz twardą, litą skorupę z tworzywa. Jest wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne. W protezie tego typu mamy możliwość zamontowania tylko najprostszych rodzajów stopy: stopę typu SACH, stopę 1 D10 Otto Bock, lub stopę ruchomą ze stawem skokowym.

3. Proteza modularna podudzia – proteza stała składająca się z kilku modułów, odpowiednio dostosowanych do wagi, możliwości ruchowych oraz finansowych pacjenta. Dobór części jest także uwarunkowany poprzez przyczynę amputacji.

 

Proteza składa się z:

• wewnętrznego lejka amortyzującego, który w zależności od sposobu zawieszenia protezy, może być:
– kampolitowy lub skórzany w protezie zawieszanej na pasku
– żelowy lub silikonowy w protezie pełnokontaktowej, montowanej na zamek lub podciśnienie

• zewnętrznego, twardego leja z tworzywa, w przypadku zawieszenia pełnokontaktowego posiada on zamek do wpięcia pina lub zawór umożliwiający wypchnięcie powietrza. Dodatkowo w przypadku osób o dużej masie ciała lub wykonujących ciężkie prace fizyczne, lej może zostać wzmocniony włóknem węglowym.

• adapterów piramidowych oraz adaptera rurowego, które w zależności od wagi pacjenta mogą być aluminiowe, stalowe lub tytanowe

• stopy protezowej, która w zależności od możliwości ruchowych pacjenta może być:
– gumowa sztywna ( stopy PZSO, stopa Labudy, stopa SACH)
– gumowa dynamiczna (1D10 Otto Bock)
– gumowa dynamiczna z przegubem skokowym i stożkami (Streifeneder, Otto Bock)
– węglowa pełna lub dzielona z pokryciem kosmetycznym

• pokrycia kosmetycznego pokrytego pończoszką, czyli sztywnej ciałopodobnej gąbki imitującej kształt podudzia.