Protezy rąk

Wykonujemy wszelkiego typu protezy kończyn górnych, w oparciu o najnowocześniejsze światowe rozwiązania.  Oferujemy zarówno protezy kosmetyczne jak i mechaniczne, przy wszystkich poziomach amputacji. W ofercie posiadamy wybór rękawic kosmetycznych, elementów i dłoni protezowych – protetyczne uzupełnienia palca bądź ubytków dłoni. Współpracujemy z wyspecjalizowanymi firmami będącymi dostawcami elementów do zaopatrzenia  w zakresie protez kończyny górnej.

Wykonywane są: protezy palców, protezy ręki, protezy przedramienia, protezy ramienia, protezy barku – z podziałem na protezy kosmetyczne ,  protezy mechaniczne oraz protezy mioelektryczne (protezy bioelektryczne).

Głównymi przyczynami amputacji kończyn górnych są urazy i wypadki, ponadto choroby oraz wrodzone ubytki kończyn. Z wyjątkiem dzieci rodzących się z brakiem kończyny, proces protezowania powinien rozpocząć się natychmiast po amputacji.

Zapewniamy optymalny dobór typu protezy, technologii wykonania i użytych materiałów do indywidualnych potrzeb zamawiającego.

Protezy kosmetyczne

Wśród Pacjentów, dla których priorytetem jest wizualne odtworzenie utraconej całkowicie lub częściowo kończyny najlepszym rozwiązaniem są wyglądające bardzo naturalnie protezy kosmetyczne. Charakteryzują się one bardzo prostą budową, a wykonane są z lekkich materiałów – plastiku, PCV, silikonu. Choć pozbawione funkcji mechanicznych, mogą służyć wykonywaniu prostych czynności, np. przytrzymywaniu drobnych przedmiotów.

Protezy mechaniczne

Zadaniem mechanicznej protezy kończyny górnej jest optymalne przejęcie (wraz z kikutem) funkcji manualnej. Najważniejszym celem jest rekonstrukcja ruchów dłoni, gdyż to właśnie ta część ręki odpowiada za wiele kluczowych w codziennym życiu czynności. Pacjent musi mieć możliwość chwytania i obracania przedmiotami różnego rozmiaru i kształtu. W zależności od przeznaczenia, w protezie może być zastosowana dłoń czynna lub uchwyt. Protezy mechaniczne (kinetyczne) to propozycja dla osób chcących czynnie wykonywać ruchy w stawach kończyny górnej. W zależności od poziomu amputacji, czynnymi mechanizmami jest dłoń mechaniczna w zakresie ruchów chwytnych oraz mechaniczny staw łokciowy w zakresie czynnego zgięcia, blokowania i odblokowywania.

Protezy miolelektryczne

Oferujemy nowoczesne rozwiązanie: proteza ta zasilana jest systemem baterii wymagających systematycznego doładowywania. W chwili, kiedy mięsień kikuta kurczy się lub napina, wytwarzany jest sygnał elektryczny. Impuls ten, przetworzony przez elektrodę umieszczoną w leju protezowym, powoduje włączenie lub wyłączenie niewielkich elektrycznych silniczków ulokowanych w dłoni, nadgarstku lub łokciu protezy, co w rezultacie powoduje ruch protezy. Umiejętność wykorzystania wszystkich dostępnym funkcji sztucznej kończyny wymaga jednak nauki i treningu. Wiele osób preferuje ten typ protezy ze względu na małą uciążliwość sterowania sztuczną ręką oraz brak konieczności noszenia, często mało komfortowej, uprzęży. Jednak największą zaletą protezy mioelektrycznej jest zakres ruchu, jaki ona umożliwia np. sięgnięcie produktu z górnej półki czy podniesienie ołówka z podłogi nie stanowi większego problemu.